Původní série

Home  >>  Knihy  >>  Původní série

Začalo to v Německu…

Šedesátá léta byla ve světě časem sešitových sci-fi románů. V roce 1965 nakladatelství KELTER požádalo zkušeného autora Kurt Brand (který byl na volné noze po odchodu z týmu píšícího pro konkurenční nakladatelství sérii Perry Rhodan) o novou řadu Ren Dhark.
První díl vyšel 1. srpna 1966 pod názvem Hvězdná džungle galaxie.

Série si brzy udělal jméno jako barvitá a napínavá space opera. Na konci šedesátých let ale došlo ke krizi na trhu sci-fi románů a Ren Dhark byl nečekaně ukončen dílem 98, přestože měl Kurt Brand připravený rámec příběhu až do dvoustého dílu. V letech 1977 až 1981 následovalo druhé vydání a v letech 1987 až 1990 třetí. Naděje na pokračování se ale nenaplnila, v obou případech byla série zastavena 98. svazkem. Fanoušci zůstali Renu Dharkovi věrní a tvrdohlavě udržovali několikrát ukončenou mimořádnou sci-fi sérii při životě. Ren Dhark-Club dokonce přišel i s amatérskými romány a začal psát pokračování série, které dovedl až k dílu 133.

A pak přišel rok 1994 – nejúspěšnější kapitola v proměnlivých dějinách Rena Dharka se nezadržitelně rozeběhla. Nakladatelství HJB Verlag začalo s novým vydáním a do poloviny roku 2004 vyšlo 66 knih. Původní sešitová řada byla přepracována, čímž vznikl tzv. „klasický cyklus“ tvořený šestnácti knihami, mnoho otázek ale zůstalo otevřeno…

A Češi se pak přidali…

V Čechách začal Ren Dhark vycházet v roce 1992 v rámci Knihovničky RODOKAPSU v nakladatelství Ivo Želený. Vycházel až do roku 1994, kdy vyšel díl 54 Mezihvězdná konference, který celou sérii uzavřel. Ren Dhark v posledním dílu vyřešil většinu záhad.

V čechách v té době (kromě vydavatele a autora dílu 54) pravděpodobně nikdo netušil, že série skončila až dílem 98. Teprve až přibližně o deset let později se zjistilo, že díl 54 si nakladatelství zřejmě nechalo napsat na zakázku, aby příběh ukončilo. Připravovalo si půdu pro vydávání největšího sci-fi seriálu všech dob – Perryho Rhodana. Zřejmě se domnívali, že by nebylo ekonomicky únosné mít vedle sebe dvě řady sci-fi sešitových románů.

Skalní fanoušek rsc se proto rozhodl, že to tak nenechá, a v červnu 2004 se objevil první fanouškovský překlad – pravého dílu 54, který se ve skutečnosti jmenoval Vzpoura Robonů. Více ale v tématu historie překladu

V článku byly převzaty informace z archaika: https://archaikum.cz/ren_dhark/rd.php